Rolex - 114200-0023
114200-0023 Oyster Perpetual 34 Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 114200-0023 (aka: 114200-0023) |
| Name: | 114200-0023 Oyster Perpetual 34 Black |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 34mm is a wristwatch with a diameter of 34mm. It is powered by the automatic caliber 3130. The 904 stainless steel case is fitted with a domed bezel and a screw-down 'Twinlock' crown. Reference 114200-0023 was added in 2018. It features a black dial with stick markers.