Rolex - 114300-0005
114300-0005 Oyster Perpetual 39 Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 114300-0005 (aka: 114300-0005) |
| Name: | 114300-0005 Oyster Perpetual 39 Black |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 062 €
Maximum price
10 485 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 795 €
Closing price
7 795 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2015, the Rolex Oyster Perpetual 39 features a larger case than its older siblings - now measuring in at 39mm. It is powered by caliber 3132. Reference 114300-0005 was added to the collection at BaselWorld 2018. It features a black dial.