Rolex - 116000-0009
116000-0009 Oyster Perpetual 36 Steel
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 116000-0009 (aka: 116000-0009) |
| Name: | 116000-0009 Oyster Perpetual 36 Steel |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 804 €
Maximum price
7 923 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 393 €
Closing price
6 393 €
Relative change
0,00 %
Description
While the Oyster Perpetual is one of Rolex' entry level watches, it still exudes the same quality and timeless design as its more expensive siblings. In its present configuration, the Oyster Perpetual features a case of 36mm. It is powered by caliber 3130.