Rolex - 116000-0011
116000-0011 Oyster Perpetual 36 White Grape
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 116000-0011 (aka: 116000-0011) |
| Name: | 116000-0011 Oyster Perpetual 36 White Grape |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
While the Oyster Perpetual is one of Rolex' entry level watches, it still exudes the same quality and timeless design as its more expensive siblings. In its present configuration, the Oyster Perpetual features a case of 36mm. It is powered by caliber 3130.