Rolex - 116900-0001
116900-0001 Air-King 40
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 116900-0001 (aka: 116900-0001) |
| Name: | 116900-0001 Air-King 40 |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 134 €
Maximum price
12 817 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 134 €
Closing price
7 134 €
Relative change
0,00 %
Description
Launched at BaselWorld 2016, the 116900 is a new version of Rolex Air-King. The case measures 40mm across while its black dial is reminiscent of speedometers - more specifically the one in the Bloodhound SSC.