Rolex - 124300-0003
124300-0003 Oyster Perpetual 41 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 124300-0003 (aka: 124300-0003) |
| Name: | 124300-0003 Oyster Perpetual 41 Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 41 reference 124300-0003 was introduced in 2020. This watch has a Stainless Steel case of 41.00mm, which holds the self-winding caliber 3230. The dial is Blue.