Rolex - 126000-0006
126000-0006 Oyster Perpetual 36 Stainless Steel / Turquoise
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 126000-0006 (aka: 126000-0006) |
| Name: | 126000-0006 Oyster Perpetual 36 Stainless Steel / Turquoise |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Turquoise |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 36 reference 126000-0006 was introduced in 2020. This watch has a Stainless Steel case of 36.00mm, which holds the self-winding caliber 3230. The dial is Turquoise.