Rolex - 126900-0001
126900-0001 Air-King 40
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 126900-0001 (aka: 126900-0001) |
| Name: | 126900-0001 Air-King 40 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.50 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 998 €
Maximum price
11 744 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 008 €
Closing price
8 008 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Air King reference 126900-0001 was introduced in 2022 as an update of the original 2017 Air King. Compared to the earlier version, this watch has a redesigned case, a new movement (3230), and various other updates.