Rolex - 177200-0016
177200-0016 Oyster Perpetual 31 White Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 177200-0016 (aka: 177200-0016) |
| Name: | 177200-0016 Oyster Perpetual 31 White Roman |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oyster Perpetual 31 is a ladies watch with a diameter of 31mm, exclusively available in stainless steel. It is powered by the self-winding caliber 2231, which does not provide a date function. It is water-resistant up to 100 meters.