Rolex - 276200-0004
276200-0004 Oyster Perpetual 28 Stainless Steel / Pink
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Oyster Perpetual |
| Reference: | 276200-0004 (aka: 276200-0004) |
| Name: | 276200-0004 Oyster Perpetual 28 Stainless Steel / Pink |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 28 reference 276200-0004 was introduced in 2020. This watch has a Stainless Steel case of 28.00mm, which holds the self-winding caliber 2232. The dial is Pink.