Rolex - 80298-0048
80298-0048 Datejust Pearlmaster 29 Tridor Diamond Silver Diamonds
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Pearlmaster |
| Reference: | 80298-0048 (aka: 80298-0048) |
| Name: | 80298-0048 Datejust Pearlmaster 29 Tridor Diamond Silver Diamonds |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Pearlmaster is a sub-collection within the Datejust family dedicated to jewelry watches, only available in precious metals with the addition of diamonds or other gemstones and fitted with the dedicated 'Pearlmaster' bracelet. In its present configuration, the Oyster case measures 29mm across. This watch is powered by the 'Perpetual' caliber 2235.