Rolex - 81338-0038
81338-0038 Datejust Pearlmaster 34 Yellow Gold Double Diamond Paved Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Pearlmaster |
| Reference: | 81338-0038 (aka: 81338-0038) |
| Name: | 81338-0038 Datejust Pearlmaster 34 Yellow Gold Double Diamond Paved Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Pearlmaster is a sub-collection within the Datejust family dedicated to jewelry watches, only available in precious metals with the addition of diamonds or other gemstones and fitted with the dedicated 'Pearlmaster' bracelet. In its present configuration, the Oyster case measures 34mm across. This watch is powered by the 'Perpetual' caliber 2235.