Rolex - 86285-0004
86285-0004 Datejust Pearlmaster 39 Everose Diamond / Aubergine
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Pearlmaster |
| Reference: | 86285-0004 (aka: 86285-0004) |
| Name: | 86285-0004 Datejust Pearlmaster 39 Everose Diamond / Aubergine |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched in 2015, the Datejust Pearlmaster 39 is a a high-jewelry version of the Rolex Datejust. It is the first of the Datejust models to be fitted with the caliber 3235 movement, and the first to sport the 39mm case size.