Rolex - 86348sablv-0003
86348sablv-0003 Datejust Pearlmaster 39 Fancy Green
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Pearlmaster |
| Reference: | 86348sablv-0003 (aka: 86348sablv-0003) |
| Name: | 86348sablv-0003 Datejust Pearlmaster 39 Fancy Green |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched in 2015, the Datejust Pearlmaster 39 is a a high-jewelry version of the Rolex Datejust. It is the first of the Datejust models to be fitted with the caliber 3235 movement, and the first to sport the 39mm case size. In its present form, it is fitted with a spectacular 'Fancy Green' bezel set with a blue to green gradient of 48 baguette-cut sapphires.