Rolex - 86348sajor-0002
86348sajor-0002 Datejust Pearlmaster 39 Fancy Orange
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Pearlmaster |
| Reference: | 86348sajor-0002 (aka: 86348sajor-0002) |
| Name: | 86348sajor-0002 Datejust Pearlmaster 39 Fancy Orange |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched in 2015, the Datejust Pearlmaster 39 is a a high-jewelry version of the Rolex Datejust. It is the first of the Datejust models to be fitted with the caliber 3235 movement, and the first to sport the 39mm case size. In its present form, it is fitted with a spectacular 'Fancy Orange' bezel set with an orange to yellow gradient of 48 baguette-cut sapphires.