Rolex - 86349safubl-0002
86349safubl-0002 Datejust Pearlmaster 39 Fancy Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Pearlmaster |
| Reference: | 86349safubl-0002 (aka: 86349safubl-0002) |
| Name: | 86349safubl-0002 Datejust Pearlmaster 39 Fancy Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched in 2015, the Datejust Pearlmaster 39 is a a high-jewelry version of the Rolex Datejust. It is the first of the Datejust models to be fitted with the caliber 3235 movement, and the first to sport the 39mm case size. In its present form, it is fitted with a spectacular 'Fancy Blue' bezel set with a blue to fuchsia pink gradient of 48 baguette-cut sapphires