Rolex - 116600-0003
116600-0003 Sea-Dweller 116600 4000
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 116600-0003 (aka: 116600-0003) |
| Name: | 116600-0003 Sea-Dweller 116600 4000 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 1220.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
12 474 €
Maximum price
19 418 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 474 €
Closing price
12 474 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2014, the Sea-Dweller 11600 marked a return of the classic Sea-Dweller style to the Rolex line-up, mixing elements from previous generations (matte dial!) with Rolex most up-to-date technological specs.