Rolex - 116660-0001
116660-0001 Sea-Dweller Deepsea
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 116660-0001 (aka: 116660-0001) |
| Name: | 116660-0001 Sea-Dweller Deepsea |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 3900.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
9 799 €
Maximum price
15 913 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 075 €
Closing price
10 075 €
Relative change
0,00 %
Description
Released in 2008, the Rolex Sea-Dweller Deep Sea served as the replacement for the regular Seadweller until the introduction of the Seadweller 4000 in 2014. It features a heavy stainless steel case of 44mm with a titanium insert in the caseback. Another notable change is the crystal, which is domed instead of flat - resembling the look of the old 1665's.