Rolex - 116660-0003
116660-0003 Sea-Dweller Deepsea D-Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 116660-0003 (aka: 116660-0003) |
| Name: | 116660-0003 Sea-Dweller Deepsea D-Blue |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 3900.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The D-Blue Sea-Dweller Deep Sea was introduced in 2014 to commemorate James Cameron's ascent in his Deepsea Challenger in 2012 - the dial is colored to resemble the water getting darker, while the 'Deepsea' on the dial is as green as the submersible was.