Rolex - 126660-0002
126660-0002 Sea-Dweller Deepsea D-Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 126660-0002 (aka: 126660-0002) |
| Name: | 126660-0002 Sea-Dweller Deepsea D-Blue |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 3900.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
10 434 €
Maximum price
18 545 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 641 €
Closing price
12 641 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Sea-Dweller Deepsea 126660-0002 was introduced at BaselWorld 2018. This second-generation of the Deepsea features a redesigned case & bracelet, and is powered by Rolex' caliber 3235 rather than the 3135 found in the first generation.