Rolex - 136660-0003
136660-0003 Sea-Dweller Deepsea D-Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 136660-0003 (aka: 136660-0003) |
| Name: | 136660-0003 Sea-Dweller Deepsea D-Blue |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 3900.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Sea-Dweller Deepsea 136660-0003 was introduced in 2022. This third-generation of the Deepsea features various updates such as a slimmer bezel and larger date window. The stainless steel case, with titanium back, measures 44.00mm across. Power comes from the self-winding caliber 3235.