Rolex - 136660-0006
136660-0006 Sea-Dweller Deepsea
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 136660-0006 (aka: 136660-0006) |
| Name: | 136660-0006 Sea-Dweller Deepsea |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 3900.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Sea-Dweller Deepsea 136660-0006 was introduced in 2024 as a replacement for the 2022 136660-0004