Rolex - 16600 Comex Service
16600 Comex Service Sea-Dweller 16600 Comex Service
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 16600 Comex Service (aka: 16600 Comex Service) |
| Name: | 16600 Comex Service Sea-Dweller 16600 Comex Service |
| Produced: | 1988 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 1220.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Introduced in 1988, the Sea-Dweller 16600 is the heavy-duty brother of the Submariner 16610 of the same era. Compared to the Submariner, its case -now fitted with a helium escape valve- is slightly thicker. The glass does not feature the cyclops. The 16600 was replaced by the Deepsea 116660 in 2008. The pictured watch was made for the COMEX diving corp. Its 'Luminova' (Swiss) dial is a service replacement.