Rolex - 16600 Polizia di Stato
16600 Polizia di Stato Sea-Dweller 16600 Polizia di Stato
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 16600 Polizia di Stato (aka: 16600 Polizia di Stato) |
| Name: | 16600 Polizia di Stato Sea-Dweller 16600 Polizia di Stato |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 78 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 1220.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The ref. 16600 'Polizia di Stato' was made in 2008 as a limited run of 78 pieces for the Italian State Police (Polizia di Stato). It features the CNES logo at 9 o'clock and a special, engraved, caseback.