Rolex - 16600 Tritium
16600 Tritium Sea-Dweller 16600 Tritium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 16600 Tritium (aka: 16600 Tritium) |
| Name: | 16600 Tritium Sea-Dweller 16600 Tritium |
| Produced: | 1988 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 1220.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Introduced in 1988, the Sea-Dweller 16600 is the heavy-duty brother of the Submariner 16610 of the same era. Compared to the Submariner, its case -now fitted with a helium escape valve- is slightly thicker. The glass does not feature the cyclops. The 16600 was replaced by the Deepsea 116660 in 2008. The watch pictured has a dial with Tritium indexes as used up to 1998.