Rolex - 16660 Comex Matte
16660 Comex Matte Sea-Dweller 16660 Comex Matte
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sea-Dweller |
| Reference: | 16660 Comex Matte (aka: 16660 Comex Matte) |
| Name: | 16660 Comex Matte Sea-Dweller 16660 Comex Matte |
| Produced: | 1980 |
| Produced: | 1988 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 1220.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Sea-Dweller 16660 'Triple Six' was the first Sea-Dweller to be fitted with a sapphire glass. The first series used matte dials (divided in Mark 1 and Mark 2 variants) while the second series used the newer gloss dials. It was replaced by the 16600 in 1988. The present watch was made for the Comex diving corp - it is part of the first series of watches delivered between 1980 and 1984. It is estimated that only some 50 had the matte dial as seen here.