Rolex - 326138-0010
326138-0010 Sky-Dweller Yellow Gold / White / Alligator
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sky-Dweller |
| Reference: | 326138-0010 (aka: 326138-0010) |
| Name: | 326138-0010 Sky-Dweller Yellow Gold / White / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
28 279 €
Maximum price
40 207 €
Absolute change
0 €
Opening price
28 279 €
Closing price
28 279 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Sky-Dweller was introduced in 2012 and is one of Rolex' most complicated watches to date. It features an annual calendar and a second time zone function. The former has a regular date display, while the month is displayed through apertures by the hour markers. The latter is indicated through an off-centre 24h disc at 6 o'clock. The well-known fluted bezel functions as sort of a gear box with three positions, enabling the user to set the date, local time and second time zone through one single position on the crown. Reference 326138-0010 was added to the collection in 2018. It features a white dial with stick markers.