Rolex - 326238-0009
326238-0009 Sky-Dweller Yellow Gold / Black / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sky-Dweller |
| Reference: | 326238-0009 (aka: 326238-0009) |
| Name: | 326238-0009 Sky-Dweller Yellow Gold / Black / Oysterflex |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
33 349 €
Maximum price
42 614 €
Absolute change
0 €
Opening price
33 875 €
Closing price
33 875 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Sky-Dweller was introduced in 2012 and is one of Rolex' most complicated watches to date. It features an annual calendar and a second time zone function. The former has a regular date display, while the month is displayed through apertures by the hour markers. The latter is indicated through an off-centre 24h disc at 6 o'clock. The well-known fluted bezel functions as sort of a gear box with three positions, enabling the user to set the date, local time and second time zone through one single position on the crown. Reference 326238-0009 was added to the collection in 2020. It features a Black dial and is fitted with an 'Oysterflex' rubber bracelet.