Rolex - 326934-0001
326934-0001 Sky-Dweller Stainless Steel / White Gold / White
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sky-Dweller |
| Reference: | 326934-0001 (aka: 326934-0001) |
| Name: | 326934-0001 Sky-Dweller Stainless Steel / White Gold / White |
| Produced: | 2017/1 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
16 874 €
Maximum price
25 531 €
Absolute change
0 €
Opening price
16 874 €
Closing price
16 874 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Sky-Dweller was introduced in 2012 and is one of Rolex' most complicated watches to date. It features an annual calendar and a second time zone function. The former has a regular date display, while the month is displayed through apertures by the hour markers. The latter is indicated through an off-centre 24h disc at 6 o'clock. The well-known fluted bezel functions as sort of a gear box with three positions, enabling the user to set the date, local time and second time zone through one single position on the crown. Reference 326934-0001 has a case in stainless steel. It is fitted with a white gold bezel.