Rolex - 326935-0003
326935-0003 Sky-Dweller Everose / Chocolate - Arabic
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sky-Dweller |
| Reference: | 326935-0003 (aka: 326935-0003) |
| Name: | 326935-0003 Sky-Dweller Everose / Chocolate - Arabic |
| Produced: | 2014/1 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
41 600 €
Maximum price
70 347 €
Absolute change
0 €
Opening price
43 249 €
Closing price
43 249 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Sky-Dweller was introduced in 2012 and is one of Rolex' most complicated watches to date. It features an annual calendar and a second time zone function. The former has a regular date display, while the month is displayed through apertures by the hour markers. The latter is indicated through an off-centre 24h disc at 6 o'clock. The well-known fluted bezel functions as sort of a gear box with three positions, enabling the user to set the date, local time and second time zone through one single position on the crown. The present version with 'Sundust' dial and Everose bracelet was added to the collection in 2014.