Rolex - 326939-0001
326939-0001 Sky-Dweller White Gold / Ivory
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Sky-Dweller |
| Reference: | 326939-0001 (aka: 326939-0001) |
| Name: | 326939-0001 Sky-Dweller White Gold / Ivory |
| Produced: | 2012/1 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
33 529 €
Maximum price
64 802 €
Absolute change
0 €
Opening price
33 529 €
Closing price
33 529 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Sky-Dweller was introduced in 2012 and is one of Rolex' most complicated watches to date. It features an annual calendar and a second time zone function. The former has a regular date display, while the month is displayed through apertures by the hour markers. The latter is indicated through an off-centre 24h disc at 6 o'clock. The well-known fluted bezel functions as sort of a gear box with three positions, enabling the user to set the date, local time and second time zone through one single position on the crown.