Rolex - 114060-0002
114060-0002 Submariner No-Date / Stainless Steel / Black / Cerachrom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 114060-0002 (aka: 114060-0002) |
| Name: | 114060-0002 Submariner No-Date / Stainless Steel / Black / Cerachrom |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
9 311 €
Maximum price
14 065 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 616 €
Closing price
10 616 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Submariner 114060 is the successor to the 14060M. It was introduced in 2012, making it the last Rolex Submariner to be fitted with Rolex' latest case design and ceramic bezel.