Rolex - 116610ln-0001
116610ln-0001 Submariner Date Stainless Steel / Black / Cerachom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116610ln-0001 (aka: 116610ln-0001) |
| Name: | 116610ln-0001 Submariner Date Stainless Steel / Black / Cerachom |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
9 364 €
Maximum price
15 591 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 357 €
Closing price
11 357 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Submariner Date 116610ln-0001 'Black Cerachom' was introduced at BaselWorld 2015 as an updated version of the iconic 16610. Its features are in line with the latest generation GMT-Master II with the most noticeable features being the broader and sturdier lug design and the ceramic bezel inlay.