Rolex - 116610lv-0002
116610lv-0002 Submariner Date Stainless Steel / Green / Cerachom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116610lv-0002 (aka: 116610lv-0002) |
| Name: | 116610lv-0002 Submariner Date Stainless Steel / Green / Cerachom |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
17 747 €
Maximum price
30 231 €
Absolute change
0 €
Opening price
17 953 €
Closing price
17 953 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at BaselWorld 2010, the Rolex Submariner Date 116610lv-0002 extends the green theme of the 2003 16610LV to the dial, earning this watch the nickname 'Hulk'. The stainless steel case of 40mm is fitted with a ceramic bezel inlay.