Rolex - 116613lb-0005
116613lb-0005 Submariner Date Rolesor / Blue / Cerachrom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116613lb-0005 (aka: 116613lb-0005) |
| Name: | 116613lb-0005 Submariner Date Rolesor / Blue / Cerachrom |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
13 012 €
Maximum price
19 192 €
Absolute change
0 €
Opening price
13 012 €
Closing price
13 012 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Submariner Date 116613lb-0005 with 'sunburst' dial was introduced at BaselWorld 2013. It was an update to the original 2009 Submariner 116613lb-0005, which featured a sunbrust blue dial.