Rolex - 116613ln-0001
116613ln-0001 Submariner Date Rolesor / Black / Cerachrom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116613ln-0001 (aka: 116613ln-0001) |
| Name: | 116613ln-0001 Submariner Date Rolesor / Black / Cerachrom |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
12 430 €
Maximum price
19 154 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 430 €
Closing price
12 430 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Submariner Date 'Black Cerachrom' in Rolesor (or two-tone) was introduced at BaselWorld 2009. It features a black dial and matching ceramic bezel inlay.