Rolex - 116618lb-0002
116618lb-0002 Submariner Date Yellow Gold / Blue-Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116618lb-0002 (aka: 116618lb-0002) |
| Name: | 116618lb-0002 Submariner Date Yellow Gold / Blue-Diamond |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Submariner Date 116618 was introduced at BaselWorld 2008 and was the first Submariner to be fitted with the new style case and ceramic bezel insert; the Rolesor and stainless steel versions would follow in subsequent years. The present model features a blue, diamond-set dial and insert; it is also available in black. Since 2013 the watch is outfitted with the 'Sunburst' type dial.