Rolex - 116618LB-0003
116618LB-0003 Submariner Date Yellow Gold / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116618LB-0003 (aka: 116618LB-0003) |
| Name: | 116618LB-0003 Submariner Date Yellow Gold / Blue |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
28 460 €
Maximum price
50 082 €
Absolute change
0 €
Opening price
28 903 €
Closing price
28 903 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Submariner Date 116618 was introduced at BaselWorld 2008 and was the first Submariner to be fitted with the new style case and ceramic bezel insert; the Rolesor and stainless steel versions would follow in subsequent years. The present model features a blue dial and insert; it is also available in black. Since 2013 the watch is outfitted with the present 'Sunburst' type dial.