Rolex - 116619lb-0001
116619lb-0001 Submariner Date White Gold / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116619lb-0001 (aka: 116619lb-0001) |
| Name: | 116619lb-0001 Submariner Date White Gold / Blue |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
31 587 €
Maximum price
56 939 €
Absolute change
0 €
Opening price
31 702 €
Closing price
31 702 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2008 as one of the first Submariners with the new case style, the 116619LB-0001 also marked the first Submariner to be fitted with a white gold case.