Rolex - 116619lb-0002
116619lb-0002 Submariner Date White Gold / Blue - Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116619lb-0002 (aka: 116619lb-0002) |
| Name: | 116619lb-0002 Submariner Date White Gold / Blue - Diamond |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Introduced in 2008 as one of the first Submariners with the new case style, the 116619LB also marked the first Submariner to be fitted with a white gold case. The optional diamond dial of this model was introduced somewhat later.