Rolex - 116659SABR-0001
116659SABR-0001 Submariner Date White Gold / Sapphire / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 116659SABR-0001 (aka: 116659SABR-0001) |
| Name: | 116659SABR-0001 Submariner Date White Gold / Sapphire / Blue |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Introduced at BaselWorld 2019, The Rolex Submariner ref. 116659SABR-0001 has a white gold case with diamond-set lugs and a sapphire & diamond-set bezel. The dial is blue with a sunburst finish.