Rolex - 126610LV-0002
126610LV-0002 Submariner Date 41 Stainless Steel / Black / Green Cerachrom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 126610LV-0002 (aka: 126610LV-0002) |
| Name: | 126610LV-0002 Submariner Date 41 Stainless Steel / Black / Green Cerachrom |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
13 471 €
Maximum price
23 276 €
Absolute change
0 €
Opening price
13 654 €
Closing price
13 654 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2020, the Rolex Submariner reference 126610LV-0002 has a Stainless Steel case of 41.00mm, which is ever-so slightly larger than the previous generation. Power comes from the self-winding caliber 3235. The color of the bezel insert was updated in 2023; second picture reflects the new color.