Rolex - 126613LN-0002
126613LN-0002 Submariner Date 41 Stainless Steel / Yellow Gold / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 126613LN-0002 (aka: 126613LN-0002) |
| Name: | 126613LN-0002 Submariner Date 41 Stainless Steel / Yellow Gold / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
14 803 €
Maximum price
19 205 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 944 €
Closing price
14 944 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2020, the Rolex Submariner reference 126613LN-0002 has a stainless steel and yellow gold case of 41.00mm, which is ever-so slightly larger than the previous generation. Power comes from the self-winding caliber 3235. The dial is Black.