Rolex - 14060M-0001
14060M-0001 Submariner No-Date / Stainless Steel / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 14060M-0001 (aka: 14060M-0001) |
| Name: | 14060M-0001 Submariner No-Date / Stainless Steel / Black |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Submariner No-Date 14060M was introduced in 1998 as the replacement for the 14060. It is powered by caliber 3130 sans Chronometer-certifcation.