Rolex - 14060M-0004
14060M-0004 Submariner No-Date / Stainless Steel / Black Four Liner
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 14060M-0004 (aka: 14060M-0004) |
| Name: | 14060M-0004 Submariner No-Date / Stainless Steel / Black Four Liner |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Submariner 14060 was introduced in 1990 as the first no-date Submariner with a sapphire crystal. The version in this entry was introduced in 2007; it features a COSC-certified movement and text on the dial reflecting this. It was discontinued in 2012 in favor of the Submariner 114060 and as such it was the last Submariner available featuring the classic case style.