Rolex - 16610 Panama Canal
16610 Panama Canal Submariner Date 16610 Panama Canal
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16610 Panama Canal (aka: 16610 Panama Canal) |
| Name: | 16610 Panama Canal Submariner Date 16610 Panama Canal |
| Produced: | 1999 |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The ref. 16610 with 'Panama Canal' dial was made as a limited edition of 75 pieces in 1999 ocmmemorating the transfer of the Panama Canal from the USA to Panama. Both the 16613 and 16618 were also made with this type of dial.