Rolex - 16610 SuperLuminova
16610 SuperLuminova Submariner Date 16610 SuperLuminova
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16610 SuperLuminova (aka: 16610 SuperLuminova) |
| Name: | 16610 SuperLuminova Submariner Date 16610 SuperLuminova |
| Produced: | 1989 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Submariner 16610 was introduced in 1989 as the successor to the 168000. Since 1999 it is fitted with a SuperLuminova dial - earlier versions had the Luminova and Tritium dials.