Rolex - 16613 Black Tiffany Tritium
16613 Black Tiffany Tritium Submariner Date 16613 Black Tiffany Tritium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16613 Black Tiffany Tritium (aka: 16613 Black Tiffany Tritium) |
| Name: | 16613 Black Tiffany Tritium Submariner Date 16613 Black Tiffany Tritium |
| Produced: | 1989 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
This version of the two-tone Submariner has a black tritium dial with Tiffany signature.