Rolex - 16613 Blue Tritium
16613 Blue Tritium Submariner Date 16613 Blue Tritium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16613 Blue Tritium (aka: 16613 Blue Tritium) |
| Name: | 16613 Blue Tritium Submariner Date 16613 Blue Tritium |
| Produced: | 1989 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The 16613 is a two-tone version of the famous Submariner. It was available with both blue dial and bezel and a black dial and bezel. Up to approx. '98 tritium was used on the dials ('Swiss-T<25'), after which Luminova ('Swiss') and Superluminova ('Swiss Made') were used to light up the hands and indexes. The version pictured has a blue tritium dial and matching bezel.