Rolex - 16613 Panama
16613 Panama Submariner Date 16613 Panama Canal
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16613 Panama (aka: 16613 Panama) |
| Name: | 16613 Panama Submariner Date 16613 Panama Canal |
| Produced: | 1989 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The ref. 16613 with 'Panama Canal' dial was made as a limited edition of 75 pieces in 1999 ocmmemorating the transfer of the Panama Canal from the USA to Panama. Both the 16610 and 16618 were also made with this type of dial.